Connect with us

Basketball

2020-2021 Three Rivers League All-League Basketball Selections

2020-2021 Three Rivers League All-League Basketball Selections

Congratulations to the following student-athletes on their selections to the 2020-2021 Three Rivers League All-League Selections.

(Thank you to the follow business for their support of Eastern Kansas Sports coverage this season)

COACHES: You can send your All-League selections to zlopez@easternkansassports.com

For the latest results, overall and league standings, and advanced stats for boys and girls high school basketball in eastern Kansas visit:

Eastern Kansas Boys Basketball Sub-Site

Eastern Kansas Girls Basketball Sub-Site

BOYS

1st Team

Jake Harvey                                         Uniontown

Jace Coltrane                                      Southeast-Cherokee

Kobey Miller                                       Crest

Clay Sutterby                                       Uniontown

Sean Hurst                                           Yates Center

Cade Burdette                                     Southeast

Dale Gillespie                                      Pleasanton

Kain Leisure                                        Jayhawk-Linn

2nd Team

Tyson Hermreck                                 Crest

Josh Meigs                                          Altoona-Midway

Karter Dugan                                       Northeast-Arma

Quincy Adams                                     Marmaton Valley

Cash Cummings                                  Yates Center

Luke Perry                                           Uniontown

Lance Teal                                           Oswego

Trayton Walker                                   Oswego

Honorable Mention

Preston Hurst                                      Yates Center

Easton Renn                                        Southeast-Cherokee

Cam Johanning                                    Jayhawk-Linn

Dakota Pease                                      Chetopa

Connor Wright                                    Chetopa

Blake Carter                                        Chetopa

Jackson Ashmore                                Altoona-Midway

GIRLS

First TeamSchoolYR
DANIELLE HOWARD (U)UniontownSR.
KARLEIGH SCHOENBERGER (U)UniontownSR.
JOSEY HARRISST. PAULSO.
BRELIGH CONARDCHETOPASR.
RAILEY ROBERTSONSOUTHEASTSR
EMERALD STRUTHERSST. PAULJR.
EMMA SABINEPLEASANTONSR
RACHEL FOXNortheastSR

2nd TEAM

ELISE DOHERTYST. PAULJR.
KORI UMPHENOURPleasantonSr
BAILEY MYRICKPleasantonJr
EMILIE NATIONJayhawk LinnSr
MORGAN COLLINSYates CenterJr.
JANAE GRANEREMVHSFR
AUBREE HOLLORANCRESTSR
MAE ALBERTSONOSWEGOJR

HONORABLE MENTION

ERIN SABINEPleasantonFr
LIBERTY SIGMONNortheastSo
MOLLY PROPERYates CenterSo
KALIE BECKERMVHSSR

More in Basketball