Connect with us

Wrestling

KSHSAA Releases 2021 Post Season Wrestling Assignments

(Photo Credit: Avena Photography)

KSHSAA Releases 2021 Post Season Wrestling Assignments

The Kansas High School Activities Association released the postseason assignments for boys and girls wrestling in 2021.

Due to the COVID-19 Pandemic, the postseason for wrestling will have a different format compared to prior years.

Boy’s District Wrestling Class 4A and 3-2-1A will be held on February 6th, 2021. Girl’s District Wrestling will be held on Friday, February 5th, 2021.

Girl’s Wrestling will be split into two divisions for the first time.

Due to the number of Girl’s Wrestling Division I teams and the number of entries possible, this division will start with the regional round, instead of the district round.

Below are the assignments from KSHSAA:

BOY’S 3-2-1A DISTRICTS

District #1 at Phillipsburg High School
Atwood-Rawlins County, Hill City, Hoxie, Norton Community, Oakley, Oberlin-Decatur Community, Phillipsburg, Plainville, St. Francis,
Stockton, WaKeeney-Trego Community

District #2 at Cimarron High School
Cimarron, Ellis, Hays-Thomas More Prep-Marian, Hoisington, Lakin, Langdon-Fairfield, Leoti-Wichita County, Russell, St. JohnHudson, Stafford, Tribune-Greeley County

District #3 at Beloit High School
Belleville-Republic County, Beloit, Bennington, Brookville-Ell Saline, Ellsworth, Lincoln, Mankato-Rock Hills, Minneapolis, Osborne,
Smith Center, Sylvan-Lucas Unified

District #4 at Cheney High School
Anthony/Harper-Chaparral, Canton-Galva, Cheney, Garden Plain, Gypsum-Southeast of Saline, Halstead, Hillsboro, Kingman, Lyons,
Sterling

District #5 at Douglass High School
Burden-Central, Cottonwood Falls-Chase County, Douglass, Eureka, Herington, Howard-West Elk, Leon-Bluestem, Marion, RosaliaFlint Hills, Whitewater-Remington

District #6 at Mound City-Jayhawk Linn High School
Caney Valley, Cherokee-Southeast, Cherryvale, Erie, Fredonia, Humboldt, Longton-Elk Valley, Mound City-Jayhawk Linn, Uniontown,
Wellsville

District #7 at Silver Lake High School
Allen-Northern Heights, Burlingame, Council Grove, Eskridge-Mission Valley, Osage City, Oskaloosa, Rossville, Silver Lake, St. Marys,
Wabaunsee

District #8 at Marysville High School
Easton-Pleasant Ridge, Effingham-Atchison County Community, Highland-Doniphan West, Horton, Marysville, Onaga, Riley County,
Sabetha, Seneca-Nemaha Central, Troy, Wathena-Riverside

BOY’S 4A DISTRICTS

District #1 at Scott Community High School
Colby, Goodland, Holcomb, Hugoton, Larned, Scott Community, Ulysses

District #2 at Pratt High School
Andale, Buhler, Clearwater, Hesston, Nickerson, Pratt, Wichita-Trinity Academy

District #3 at TBD High School
Augusta, El Dorado, Mulvane, Rose Hill, Towanda-Circle, Wellington, Winfield

District #4 at Wamego High School
Abilene, Chapman, Clay Center Community, Concordia, Lindsborg-Smoky Valley, McPherson, St. George-Rock Creek, Wamego

District #5 at Holton High School
Atchison, Holton, Hoyt-Royal Valley, Meriden-Jefferson West, Perry-Lecompton, Tonganoxie, Topeka-Hayden

District #6 at Santa Fe Trail High School
Baldwin, Eudora, Kansas City-Bishop Ward, Louisburg, Ottawa, Santa Fe Trail, Shawnee Mission-Bishop Miege

District #7 at Fort Scott High School
Burlington, Fort Scott, Garnett-Anderson County, Iola, LaCygne-Prairie View, Osawatomie, Paola

District #8 at Independence High School
Altamont-Labette County, Chanute, Coffeyville-Field Kindley, Columbus, Frontenac, Girard, Independence, Parsons

BOY’S 5A REGIONALS

Regional #1 at Hays High School
Goddard, Goddard-Eisenhower, Great Bend, Hays, Maize, Maize-South, Salina-Central, Salina-South

Regional #2 at Andover High School
Andover, Andover-Central, Arkansas City, Emporia, Newton, Valley Center, Wichita-Bishop Carroll, Wichita-Kapaun Mt. Carmel

Regional #3 at TBD High School
Basehor-Linwood, Bonner Springs, DeSoto, Kansas City-Piper, Lansing, Leavenworth, Tecumseh-Shawnee Heights, Topeka-Seaman

Regional #4 at Spring Hill High School
Kansas City-Turner, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-Blue Valley Southwest, Overland Park-St. Thomas Aquinas, Pittsburg,
Shawnee-Mill Valley, Spring Hill

BOY’S 6A REGIONALS

Regional #1 at Dodge City High School
Dodge City, Garden City, Haysville-Campus, Hutchinson, Liberal, Wichita-North, Wichita-Northwest, Wichita-South, Wichita-West

Regional #2 at Wichita-Southeast High School
Derby, Junction City, Lawrence-Free State, Manhattan, Topeka-Washburn Rural, Wichita-East, Wichita-Heights, Wichita-Southeast

Regional #3 at Olathe-East High School
Gardner-Edgerton, Lawrence, Olathe-East, Olathe-North, Olathe-Northwest, Olathe-South, Olathe-West, Shawnee MissionNorthwest

Regional #4 at Blue Valley West High School
Overland Park-Blue Valley, Overland Park-Blue Valley North, Overland Park-Blue Valley Northwest, Overland Park- Blue Valley West,
Shawnee Mission-East, Shawnee Mission-North, Shawnee Mission-South, Shawnee Mission-West

GIRL’S DIVISION I REGIONALS

Regional #1 at Dodge City High School
Dodge City, Garden City, Goddard, Goddard-Eisenhower, Great Bend, Hays, Hutchinson, Liberal, Newton, Valley Center, WichitaNorthwest, Wichita-West

Regional #2 at Wichita-South High School
Andover, Andover-Central, Derby, Haysville-Campus, Junction City, Manhattan, Salina-Central, Salina-South, Wichita-East, WichitaHeights, Wichita-North, Wichita-South, Wichita-Southeast

Regional #3 at Emporia High School
Basehor-Linwood, Emporia, Kansas City-Piper, Kansas City-Turner, Lansing, Lawrence-Free State, Leavenworth, Shawnee-Mill Valley,
Shawnee Mission-Northwest, Shawnee Mission-West, Topeka-Seaman, Topeka-Washburn Rural, Tecumseh-Shawnee Heights

Regional #4 at Spring Hill High School
Gardner-Edgerton, Olathe-East, Olathe-North, Olathe-Northwest, Olathe-South, Olathe-West, Overland Park-Blue Valley, Overland
Park-Blue Valley North, Overland Park-Blue Valley Southwest, Pittsburg, Shawnee Mission-South, Spring Hill

GIRL’S DIVISION II DISTRICTS

District #1 at TBD High School
Atwood-Rawlins County, Colby, Ellis, Goodland, Hoisington, Hoxie, Norton Community, Oakley, Phillipsburg, Plainville, Russell,
Stockton, WaKeeney-Trego Community

District #2 at Cimarron High School
Cheney, Cimarron, Holcomb, Hugoton, Kingman, Lakin, Langdon-Fairfield, Larned, Nickerson, Norwich, Pratt, Stafford, Ulysses

District #3 at TBD High School
Augusta, Burden-Central, Clearwater, Douglass, El Dorado, Leon-Bluestem, Mulvane, Rosalia-Flint Hills, Rose Hill, Towanda-Circle,
Wellington, Winfield

District #4 at TBD High School
Abilene, Allen-Northern Heights, Brookville-Ell Saline, Buhler, Cottonwood Falls-Chase County, Council Grove, Hesston, LindsborgSmoky Valley, Marion, McPherson, Whitewater-Remington

District #5 at Marysville High School
Atchison, Chapman, Concordia, Effingham-Atchison County Community, Highland-Doniphan West, Holton, Hoyt-Royal Valley,
Marysville, Rossville, Sabetha, Silver Lake, Wamego

District #6 at TBD High School
Baldwin, Bonner Springs, Burlingame, Eskridge-Mission Valley, Eudora, Kansas City-Bishop Ward, Meriden-Jefferson West,
Oskaloosa, Santa Fe Trail, Shawnee Mission-Bishop Miege, Tonganoxie, Wellsville

District #7 at TBD High School
Burlington, Eureka, Fort Scott, Garnett-Anderson County, Humboldt, Iola, LaCygne-Prairie View, Louisburg, Osawatomie, Ottawa,
Paola, Uniontown

District #8 at Independence High School
Altamont-Labette County, Caney Valley, Chanute, Cherryvale, Coffeyville-Field Kindley, Columbus, Erie, Fredonia, Girard, HowardWest Elk, Independence, Parsons

More in Wrestling