Connect with us

Winfield, KS – The Parsons Vikings swim team tied for 4th place with The Independence School, with a total of 230 points. Field Kindley-Coffeyville High School finished 9th with a total of 121 points while Independence High School swim team finished with 63 points.

Below is a list of the 1st place finishers in the event from Thursday’s even in Winfield as well as area student-athlete swimmers and teams that earned points in the events.

Event 1 – Boys 200 yard Medley Relay

1. Derby HS – Jekov, Janssen, Sturm, Scott (1:44.63)
3. Parsons HS – Josh Slansky, Bobby Kemmerer, Oliver Witt, Anthony Pousher (1:56.43)
7. Coffeyville HS – Levi Givens, Nicholas Naden, Tate Thornburg, Kyle Jackson (2:03.17)
11. Independence HS – Micha Hogge, Quint Skaggs, Ryan Piper, Ivan Conley (2:11.08)
12. Parsons HS – Cooper Woodworth, Noah Grady, Noah Ryan, Luke Ryan (2:15.03)
15. Coffeyville HS – Mark Hooper, Ethan Nodine, Hanna Sol, Lucas Hanna (2:34.52)
17. Independence HS – Creighton Beaver, Owen Clapp, Venice Delamarcer, Damien Lang (2:41.02)

Event 2 – Boys 200 Yard Freestyle

1. Independent School – Aiden Scott (1:51.28)
11. Parsons HS – Cooper Woodworth (2:41.88)
13. Parsons HS – Jeremy Pousher (2:45.83)
14. Coffeyville HS – Ethan Nodine (2:45.97)
15. Parsons HS – Luke Ryan (2:45.07)
16. Coffeyville HS – Lucas Hanna (2:54.16)

Event 3 – Boys 200 Yard IM

1. Wichita-Classical – Nathan Chan (2:04.81)
6. Parsons HS – Bobby Kemmerer (2:21.01)
8. Parsons HS – Oliver Witt (2:26.68)
14. Parsons HS – Zac Hyatt (3:07.36)

Event 4 Boys 50 Yard Freestyle

1. Maize South HS – Brandon Bowles (23.16)
5. Coffeyville HS – Tate Thronburg (24.68)
6. Parsons HS – Bobby Kemmerer (24.81)
9. Coffeyville HS – Kyle Jackson (25.40)

Event 7 Boys 100 Yard Freestyle

1. Winfield HS – Caden Roark (52.42)
3. Parsons HS – Josh Slansky (54.62)
6. Parsons HS – Oliver Witt (55.91)
8. Coffeyville HS – Kyle Jackson (58.47)
9. Parsons HS – Anthony Pousher (59.25)
13. Independence HS – Micah Hogge (1:02.87)
15. Coffeyville HS – Levi Givens (1:03.73)

Event 9 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1. Independent School – Aidan Scott, George Jekov, Edward Sturm, Joshua Jacobsen (1:34.41)
4. Parsons HS – Josh Slansky, Bobby Kemmerer, Oliver Witt, Anthony Pousher (1:40.70)
5. Coffeyville HS – Sol Hanna, Nicholas Naden, Kyle Jackson, Tate Thorn Burg (1:40.88)
13. Parsons HS – Braden Barrager, Luke Ryan, Jeremy Pousher, Anthony Pousher (1:53.54)
14. Independence HS – Micah Hogge, Ryan Piper, Ivan Conley, Damien Lang (1:54.53)
18. Parsons HS – Zac Hyatt, Noah Grady, Quentin Trout, Derek Jones (2:02.64)
19. Coffeyville HS – Mark Hooper, Lucas Hanna, Ethan Nodine, Levi Givens (2:03.24)
20. Independence HS – Creighton Beaver, Owen Clapp, Jerry Mattes, Quint Skaggs (2:05.22)

Event 10 Boys 100 Yard Backstroke

1. Winfield HS – Jay Tipton (1:05.50)
5. Independence HS – Micah Hogge (1:11.57)
8. Parsons HS – Cooper Woodworth (1:16.25)
9. Coffeyville HS – Levi Givens (1:18.81)
15. Parsons HS – Joseph Jameson (1:25.59)

Event 11 Boys 100 Yard Breaststroke

1. Maize South HS – Reid Richardson (1:08.39)
7. Coffeyville HS – Nicholas Naden (1:18.21)
12. Parsons HS – Josh Slansky (1:20.66)
13. Parsons HS – Noah Grady (1:24.39)
15. Coffeyville HS – Sol Hanna (1:26.49)
16. Independence HS – Quint Skaggs (1:28.13)

Event 12 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1. Maize South HS – Stucky, Snow, Richardson, Bowles (3:40.92)
7. Parsons HS – Zac Hyatt, Derek Jones, Joseph Jameson Braden Barrager (4:34.85)
10. Independence HS – Damien Lang, Jerry Mattes, Owen Clapp, Ivan Conley (5:03.86)
11. Parsons HS – Brandon Brungardt, Brett Baldwin, Quentin Trout, Jeremy Pousher (5:28.11)
13. Independence HS – Venice Delamarcer, Robin Wilson, Anthony Paolini, David Sanchez (6:07.91)

More in Swimming