Connect with us

TOPEKA – The Kansas High School Activities Association announced the host sites for the 2019 Cross Country Regional competition.

Unless otherwise noted, the event will be held on Saturday, October 26th, 2019.

Note the different team and individual qualifications for each classification

CLASS 5A

4 Regionals…3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

OVERLAND PARK-BLUE VALLEY SOUTHWEST HS (Overland Park-Blue Valley Southwest HS) Mike Rasmussen, Manager
GIRLS – 10:00 a.m. BOYS – 10:45 a.m.
Kansas City-FL Schlagle HS, Kansas City-Sumner Academy, Kansas City-Turner HS, Kansas City-Washington HS, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-Blue Valley Southwest HS, Overland Park-St. Thomas Aquinas HS, Pittsburg HS, Spring Hill HS

CLASS 4A

4 Regionals…3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

 

CHANUTE HS (Chanute-Lakeview Recreation Area) Zack Murry, Manager
GIRLS – 10:00 a.m. BOYS – 10:40 a.m.
Altamont-Labette County HS, Chanute HS, Coffeyville-Field Kindley HS, Fort Scott HS, Girard HS, Independence HS, Iola HS, Paola HS, Parsons HS

CLASS 3A

4 Regionals…3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

 

GARNETT-ANDERSON COUNTY HS (Garnett Country Club)Marshall Nienstedt, Manager
GIRLS – 10:00 a.m. BOYS – 11:00 a.m.
Baxter Springs HS, Burlington HS, Columbus HS, Fredonia HS, Frontenac HS, Galena HS, Garnett-Anderson County HS, Humboldt HS, Kansas City-Bishop Ward HS, LaCygne-Prairie View HS, Neodesha HS, Osage City HS, Osawatomie HS, Pomona-West Franklin HS, Riverton HS, Wellsville HS
RILEY COUNTY HS (Leonardville Golf Course)Erik Willimon, Manager
GIRLS – 10:00 a.m. BOYS – 10:40 a.m.
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Council Grove HS, Easton-Pleasant Ridge HS, Effingham-Atchison Co Community HS, Hiawatha HS, Hoyt-Royal Valley HS, Marysville HS, Meriden-Jefferson West HS, Perry-Lecompton HS, Riley County HS, Sabetha HS, Sante Fe Trail HS, Seneca-Nemaha Central HS, Silver Lake HS, St. George-Rock Creek HS, St. Marys HS

CLASS 2A

4 Regionals…3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

 

BUHLER HS (Hutchinson-Prairie Ridge Cross Country Park)Justin Seuser, Manager
GIRLS – 11:20 a.m. BOYS – 12:00 p.m.
Belle Plaine HS, Brookville-Ell-Saline HS, Canton-Galva HS, Ellsworth HS, Hillsboro HS, Hutchinson-Trinity Catholic HS, Inman HS, Leon-Bluestem HS, Marion HS, Moundridge HS, Salina-Sacred Heart HS, Sedgwick HS, Sterling HS, Whitewater-Remington HS, Wichita-The Independent HS
RICHMOND-CENTRAL HEIGHTS HS (Richmond-Central Heights HS)Doug North, Manager
GIRLS – 10:00 a.m. BOYS – 10:45 a.m.
Arma-Northeast HS, Cherokee-Southeast HS, Erie HS, Howard-West Elk HS, Lawrence-Bishop Seabury Academy, Lyndon HS, Mound City-Jayhawk Linn HS, Olathe-Heritage Christian Academy, Pittsburg-St. Mary’s Colgan HS, Pleasanton HS, Prairie Village-Kansas City Christian HS, Richmond-Central Heights HS, Shawnee-Maranatha Christian Academy, Uniontown HS, Yates Center HS

CLASS 1A

3 Regionals…4 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

 

WICHITA-EAST HS (Wichita-Cessna Activities Center) Kevin Hartley & Darham Rogers, Managers
GIRLS – 11:15 a.m BOYS – 11:50 a.m.
Burden-Central HS, **Burlingame HS, Burrton HS, Caldwell HS, Central Plains HS, Coldwater-South Central HS, **Colony-Crest HS, *Cunningham HS, **Dexter HS, Elbing-Berean Academy, Goessel HS, Hartford HS, Hutchinson-Central Christian HS, Langdon-Fairfield HS, Lebo HS, Little River HS, Macksville HS, Moran-Marmaton Valley HS, Olpe HS, Oswego HS, Oxford HS, Pretty Prairie HS, St. John-Hudson HS, St. Paul HS, Stafford HS, Udall HS, Waverly HS, *Wichita-Central Christian Academy, Wichita-Classical School Of Wichita

More in Cross Country